" Gastronómia je chrám, kde vytvárame a predávame atmosféru, kde z esteticky neutrálnych surovín, tvoríme koncentrovanú krásu. "
Úvod Nápoje Destiláty a likéry Rum - nápoj s vôňou sladkých diaľok

Rum - nápoj s vôňou sladkých diaľok

E-mail Vytlačiť

pina-colada.jpgNápoj pre každé ročné obdobie, obľúbený v ľadových longdrinkoch aj v horúcom grogu, základ tropických koktailov. Nápoj romantikov a dobrodruhov. Najmä však námorníkov a pirátov.Rum sa vyrába na mnohých miestach sveta, domovom najkvalitnejšieho rumu je však karibská oblasť, ostrovy Portoriko, Barbados, Kuba, Jamajka, Martinik. Cukrová repa sa pestuje po stáročia, ale podobne ako pri mnohých iných destilátoch bola destilácia na rum objavená náhodou. Niekedy v 17. storočí začala melasa (vedľajší produkt pri výrobe cukru z cukrovej trstiny), v nádobe zabudnutom na slnku kvasiť. Hovorí sa, že jeden z prítomných otrokov túto tekutinu ochutnal a tá okamžite „preskočila“ do jeho mozgu. Od tej doby je rum najvýznamnejším obchodným artiklom Karibiku. Veliteľstvo vojenského námorníctva totiž rýchlo zistilo, že rum zlepšuje pracovnú a bojovú morálku námorníkov. V roku 1731 stanovilo oficiálny denný prídel pre všetkých starších ako osemnásť rokov na pol pinty 80% rumu. Prídel bol v roku 1850 znížený na 1/8 pinty a zostal zachovaný až do roku 1970.

VÝROBA RUMU

Rum sa vyrába z melasy, ktorá sa zmieša s vodou, pridajú sa kvasnice a zvyšky z predchádzajúcich destilácií a nechá sa kvasiť. Niektorí výrobcovia ešte pridávajú aromatické prísady a koreniny, zloženie je prísne stráženým tajomstvom výrobcu. Po destilácii príde na rad dozrievanie, od dĺžky dozrievania závisí kvalita rumu. Ľahké biele rumy dozrievajú 3-6 mesiacov v nerezových alebo dubových sudoch, s upraveným vnútorným povrchom zabraňujúcom vniknutiu prírodných farbív a ligninu z dreva do destilátu. Tmavé rumy pobudnú v sudoch podstatne dlhšie, priemerne 3-12 rokov. Destilát získa výraznú vôňu a tmavohnedé sfarbenie, pre tmavšie sfarbenie ešte niektorí výrobcovia siahajú k dofarbovaniu cukrovým karamelom. Na svete sa dnes predáva asi 200 značiek rumu. A vo svojich najlepších podobách je rum dôstojným stúpencom whisky alebo koňaku.

TRI KATEGÓRIE KARIBSKÉHO RUMU

BIELY RUM – je najmladší, jeho pobyt v sudoch netrvá dlhšie ako tri roky. Sudy pre dozrievanie bieleho rumu majú upravený vnútorný povrch, aby do destilátu vniklo čo najmenej ligninu a prírodných farbív z dreva. Niektorí výrobcovia dokonca nechávajú biely rum dozrievať v nerezových sudoch. Biel rum je vhodný najmä ako základ miešaných nápojov. Najčastejšie označenie bieleho rumu na etikete (ak chýba údaj o veku) je Carta Bianca, Silver Label, White Label, Platinum White alebo Carte Blanche.

ZLATÝ RUM – alebo tiež červený rum, dozrieva päť rokov a vyznačuje sa nádhernou zlatistou farbou s nádychom do oranžova. Označenie na etikete je Carta Oro, Gold Label, Amber Label.

HNEDÝ RUM – dozrieva najmenej sedem rokov v dubovom sude a vyznačuje sa výraznou vôňou a sýtym tmavohnedým sfarbením. V niektorých prípadoch je toto sfarbenie spôsobené dofarbovaním vyzretého destilátu pomocou trstinového karamelu. Na etikete sa vyznačuje nápisom Carta Negra, Black Label či Dark Rum.

 

 

CAPTAIN MORGAN RUM

Jednou z najdôležitejších postáv v histórii rumu bol známy pirát kapitán Henry Morgan. Na dôchodku sa usídlil na Jamajke a začal vyrábať svoj povestný rum. Zomrel v roku 1688, ale jeho vynikajúci rum žije dodnes. Captain Morgan Rum dozrieva po vydestilovaní v najlepších sudoch z amerického duba. Jeho farba závisí od doby dozrievania a množstva pridaného karamelu. Na našom trhu sa predáva základný tmavý Captain Morga Black Label, sfarbený do odtieňa koly či slabej čiernej kávy a je skvelou prísadou do miešaných nápojov. Ďalej je to svetlý Captain Morgan Carta Blanca a jemne dochutený exotickým korením Captain Morgan Spiced Rum.

BACCARDI

Nekorunovaným kráľom rumu je Baccardi. Tento pôvodne kubánsky rum sa vyrába v USA, Portoriku, Bahamách a Brazílii. Je to najobľúbenejší a najpredávanejší rum na svete. U nás dostanete kúpiť 3 druhy tejto značky: Silver Label – trojročný biely rum, Gold Label – päťročný zlatý rum a Baccardi Reserve – sedemročný zlatohnedý rum.

HAVANA CLUB

Kvalitný akostný kubánsky rum Havana Club sa od šesťdesiatych rokov minulého storočia vyrába tam, kde sa pred revolúciou vyrábal rum Baccardi, za kvalitou svojho predchodcu však trocha zaostáva. Pred rokom 1989 sme ho bežne našli aj na našich pultoch. Po prerušení obchodných stykov s Kubou sa akosi vytratil. K najlepším patrí Havana Club – sedemročný.

MALIBU

Svetovú popularitu si získal pre svoju chuť a vôňu čerstvého kokosu. Malibu, jamajský rum s kokosovou príchuťou sa pije s ľadom, niekedy sa pridáva trocha mlieka, alebo s ovocnými džúsmi, najlepšie ananásovým.

MATUSALEM

Tento kvalitný super – prémiový kubánsky rum sa následne po konfiškácii Castrovým režimom vyrába podľa pôvodnej receptúry v Dominikánskej republike. Proces dozrievania a miešania je založený na tzv. Solera metóde, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre výrobu sherry, brandy a koňaku. Matusalem Solera metóda bola adaptovaná na výrobu rumu vďaka ktorej vzniká rum výnimočne jemnej kvality. Na našom trhu nájdete Matusalem Gran Reserva, Matusalem Clásico a Matusalem Platino Tripplr Solera White.

MOUNT GAY RUM

Je asi najstaršou značkou a pochádza z ostrova Barbados. Vyznačuje sa veľmi jemnou chuťou, pripomínajúcou bourbon s nádychom vanilky, spôsobeným lignínom, vylúhovaným do destilátu z dreva suda. Tento chuťovo vyvážený rum je možné kúpiť aj u nás.

BARDINET NEGRITA

Z Francúzskej Guayany pochádza rum značky Bardinet Negrita. Jeho nádherná prenikavá vôňa je plná ovocných prímesí a akejsi zvláštnej drsnosti. Nie je prejemneným rumom typu Baccardi, či Havana Club, medzi ostatnými druhmi karibského rumu vyčnieva nezvyčajnou chuťou a vôňou.

Agáta Urbanová

 

 

Pondelok, 04 Máj 2015

Anketa

Ako pripravený je dnes absolvent strednej odbornej školy na prácu v gastronómii ?
 

Blahoželáme

Včera: Galina
Dnes: Florián
Zajtra: Lesana

Newsletter

Chcete byť pravidelne informovaný o novinkách a akciách na našom portáli ?Partneri portáluKARLOFF s.r.o.