" Gastronómia je chrám, kde vytvárame a predávame atmosféru, kde z esteticky neutrálnych surovín, tvoríme koncentrovanú krásu. "
Gastroprincipal slideshow
Úvod Na rajóne Tipy na slávnostné tabule

Tipy na slávnostné tabule

E-mail Vytlačiť

stol.jpgVýzdoba niektorých druhov slávnostných tabúľ si vyžaduje rešpektovanie vžitých zásad a pravidiel. Sú dané tradíciami i povahou akcií. Pri dekorácii sa zameriavame na iné symboly a preferujeme vhodnú farebnosť a štýl. Niektoré prvky má však slávnostné stolovanie spoločné.


 

SPOLOČNÉ ZNAKY SLÁVNOSTNÉHO STOLOVANIA

Pravidlá stolových dekorácií sú dané. Výzdoba má byť originálna, vkusná, vzdušná nie príliš prehnaná. Kvety k slávnostnej a formálnej tabuli rozhodne patria a mali by zaujať na prvý pohľad. To však neznamená, že pre svoju krásu akokoľvek obmedzia hostí pri stolovaní. Centrum výzdoby by sa pri slávnostnej tabuli malo sústrediť smerom k čelu stola, to znamená k čestným miestam z pozície rozmiestnenia hostí. Pri dlhých tabuliach môžu byť menšie dekorácie a kvety rozmiestnené v pravidelných vzdialenostiach po celej dĺžke stola. Vhodné sú tzv. kvetinové partery alebo misy. Šírka stredovej výzdoby by mala byť väčšia než jedna tretina šírky slávnostnej tabule. Výška dekorácie nesmie zamedziť stolujúcim pohľadu z očí do očí. Dekoračné predmety by mali charakterizovať danú akciu, mali by byť módne a štýlové.

SVADOBNÁ TABUĽA

Jej štýl je daný mimoriadnosťou dôležitého rozhodnutia páru. Výzdoba by preto mala byť romantická, vznešená a vzdušná. Pri dekorácii sa môžu decentne použiť prvky symbolizujúce život vo dvojici. Súčasný trend si vyžaduje, aby farebnosť tabule bola súčasťou celkového farebného vyznenia svadobného obradu. Dávno už neplatí, že svadba preferuje čistú bielu. Tá síce zostáva základom, ale objavujú sa aj ďalšie farebné akcenty, ktoré sa zohľadňujú v každom detaile celej koncepcie svadby. Pri svadbe sa nedá zabudnúť na kvetinovú výzdobu. Kvety sa volia väčšinou podľa svadobnej kytice nevesty. Na svadobnú tabuľu nepatrí svadobná torta, ani nevestina kytica. Tie majú svoje miesto na príručnom stole.

PROMOČNÁ TABUĽA

Výzdoba k promócii v oficiálnom prostredí by mala byť dôstojnou verziou slávnostného stolovania. Odporúča sa kvetinová výzdoba zo sýtych farieb a zeleň. V domácich podmienkach môžeme zvoliť kreatívnejšie alternácie, prvky so symbolom múdrosti, všetko záleží od toho, ako veľmi formálne chceme akciu pojať. Napríklad forma záhradnej hostiny unesie aj balónovú výzdobu interiéru so študentskými motívmi, torta v tvare knihy, sovy a pod.

TABUĽA K OSLAVE NARODENIA DIEŤAŤA

Pri oslavách, ktoré súvisia s narodením dieťaťa preferujeme jemné farby symbolizujúce pohlavie dieťaťa. Obyčajne je to ružová v prípade dievčaťa, bledomodrá v prípade chlapca. Kvetinová výzdoba je jemná v pastelových farbách. V závislosti na formálnosti stolovania a prostredia môžeme využiť fantáziu a zakomponovať do výzdoby prvky s detskou tematikou.

ŠTEDROVEČERNÁ TABUĽA

Výzdoba štedrovečernej tabule prináša mnoho zaujímavých alternácií a módnych farebných variácií. Napriek tomu, že symbolom Vianoc bola od nepamäti červená a tmavo zelená, z pohľadu dekoratéra, to môže byť úplne inak. K štedrovečernému stolu však bez ohľadu na výber farieb, patrí nostalgické svetlo sviečky, vôňa ihličia, vianočné dekorácie a ozdoby a ďalšie symboly štedrosti a šťastia.

SILVESTROVSKÁ TABUĽA

To, čo by pri ostatných formách slávnostnej tabule vyznelo lacno alebo prehnane, môže patriť na slávnostnú silvestrovskú tabuľu. Mala by mať karnevalový charakter, môže sa blýskať i trblietať, vzbudzovať veselosť. Pri výbere dekoračných prvkov, siahame po symboloch provokujúcich šťastie, symboloch času a pod.

VEĽKONOČNÁ TABUĽA

Jar sa víta jarnými symbolmi, sviežou zeleňou a pestrofarebnou výzdobou. Využívame typické symboly Veľkej noci, farebné vajíčka, stužky, aranžmán z jarných kvetín.

TÉMATICKÉ SLÁVNOSTNÉ TABULE

Už samotný názov predznamenáva, že výzdoba je daná špecifickým zameraním akcie. Napríklad historicky ladená tabuľa ponesie prvky daného obdobia, poľovnícky ples bude v odtieňoch lesnej zelene s loveckými motívmi.

DIPLOMATICKÁ SLÁVNOSTNÁ TABUĽA

Patrí k typicky formálnym akciám. Výzdoba by mala byť kvetinová, jednoduchá a elegantná, nie príliš výrazná, s rešpektom voči protokolárnym pravidlám. Využívajú sa napr. stolné vlajočky. Súčasťou každej slávnostnej tabule môžu byť vhodne upravené obrúsky, menu a menovky v prípade zasadacieho poriadku. Zvyčajne sa okrem dekorácie stola zameriava aj na dekoráciu interiéru, ktorá vychádza rovnako z charakteru akcie a ladí s úpravou slávnostnej tabule.

Agáta Urbanová

 

 

 

 

 

 

 

 

Nedeľa, 26 Apríl 2015

Anketa

Ako pripravený je dnes absolvent strednej odbornej školy na prácu v gastronómii ?
 

Blahoželáme

Včera: Marek
Dnes: Jaroslava
Zajtra: Jaroslav

Newsletter

Chcete byť pravidelne informovaný o novinkách a akciách na našom portáli ?Partneri portáluKARLOFF s.r.o.